GRUP ŞİRKETLERİ VE İŞTİRAKLER

DAMBOVİTA CENTER

Cenk Demir Sanayi ve Ticaret A.Ş., Romanya'nın en büyük gayrimenkul projesi ve Doğu Avrupa'nın en prestijli projesi olan Dambotiva Center projesinin yatırım ortağıdır. Toplam 400.000 m2 kapalı alan ve 200.000 m2 kapalı otopark alanı olarak inşa edilecek Dambovita Center Projesi diğer bir adıyla “Casa Radio”, Bükreş`in en merkezi ve en güzel yerinde geliştirilmektedir. Toplu taşıma ve ulaşım kolaylığı projeyi ayrı bir cazibe merkezi haline getirmektedir. Dambovita Projesi'nde; Alışveriş Merkezi, Rezidanslar, Ofisler, 2 adet 135 metrelik kule (Bükreş`in 45`er katlı en yüksek kuleleri), Otel ve Casino, Hipermarket, Kongre ve Sergi Salonları yer alamaktadır.

 

YENİ UŞAK ENERJİ

Uşak il merkezine 10 km mesafedeki kojenerasyon tesisimiz Haziran 2006 da 1 adet Wartsila marka 9 MWm gücünde W20V34SG doğalgaz motoruyla devreye girmiş olup Mart 2012 de ikinci motor ilavesi ile kurulu gücünü 19 MWm’a çıkararak yılda yaklaşık 155 milyon Kilowattsaat elektrik, 40.000 ton buhar ve 375.000 metreküp sıcak su üretim kapasitesine ulaşmıştır.
Tesise Çevre ve Orman Bakanlığının 17.01.2005 tarih ve 288-3259 sayılı yazısı ile 41 MW (yaklaşık ısıl gücü 77,6 MW) Kojenerasyon Santrali projesine “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı ile “ÇED Gerekli Değildir” belgesi verilmiştir.
Tesisimiz TEİAŞ Genel Müdürlüğü bünyesindeki Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi’ne kayıtlı olup dengeleme birimi olarak faaliyet göstermekte ve ilimizin elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık %30 unu karşılamaktadır.
Şirketimiz ürettiği elektrik enerjisini Gün Öncesi Piyasası, Dengeleme Güç Piyasası yahut ikili anlaşmalarla, buhar ve sıcak su enerjilerini ise halen planlama aşamasında olan “topraksız tarım” projesi ile yahut önümüzdeki yıllarda daha büyük yatırımlara imza atarak kombine çevrim santrali modeli ile değerlendirmeyi hedeflemektedir.
Tesisimiz çağdaş, çevreci insana ve doğaya saygılı bir kuruluş olmakla birlikte canlılar üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacak standartlardadır.
Santralimizden çıkan atıkların bertaraf ve geri kazanım işlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik hükümlerince yapılmaktadır.
Yakıt olarak doğalgaz kullanıldığından baca gazı emisyonlarındaki SO2 miktarı ihmal edilebilir derecededir. NOx emisyon miktarı ise en sıkı NOx yasalarına bile uygundur.
İki ünite çalışırken santralin gürültüsü ise santral dışında 82-83 desibel, santralin 100 metre dışında 70 desibeldir.
www.yeniusakenerji.com.tr

 

SEM TRADE CONSTRUCT SRL

SEM Trade Construct SRL is part of Cenk Demir Group, Romanian based company set up in 2004 providing services in field of construction and construction material trading. Starting end of 2006, company exclusively focused on Construction Market acting as General Contractor and achieving at the beginning of 2008 to have on going projects at a total value of aprox. 11 mil EURO.
SEM Trade Construct SRL has a young, hard working professional team, dedicated in achieving excellent results, very competitive and oriented to the requirements of our Clients, and today, company is focused on local market construction projects from social and cultural facilities, residential up to industrial facilities.
SEM Trade Construct SRL has a necessary technical and financial background to engage in development of complex projects and to provide management solution, risk assessments and environmental friendly construction works at the highest standards.

 

KOCAELİ SERBEST BÖLGE

3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu ve 2000/693 sayılı Bakanlar Kurulu kararı uyarınca sınırları belirlenen Kocaeli Serbest Bölgesi 30 yıl süreli serbest bölge statüsüne sahiptir. Kocaeli Serbest Bölgesi' nin alt ve üst yapısını gerçekleştirmek ve işletmek üzere yörenin orta ve büyük ölçekli sanayicileri bir araya gelerek KOSBAŞ, Kocaeli Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.' yi kurumuşlardır.
Bulunduğu bölgenin mükemmel konumu göz önüne alınarak projelendirilen, 817.000m² üzerinde kurulmuş olan bu bölgenin amacı, yabancı sermaye ve teknoloji girişini hızlandırmak, ekonominin girdi ihtiyacını ucuz ve düzenli temin etmek, yatırımcıların dış finansman ve teknoloji transferi imkanlarından daha çok yararlanmasını sağlamaktır.
Yatırımcısına uluslararası ticareti güvenli ve kazançlı bir ortamda gerçekleştirebilme olanağı sunan Kocaeli Serbest Bölgesi, üretimde ve ticari faaliyette bulunacak firmalara; kusursuz alt ve üstyapı hizmetlerini, farklı yatırım alternatiflerini, çağdaş ortamda çalışma imkanı bulacakları ofisleri ve serbest bölge avantajlarını, global bir lojistik merkezde yer almanın ayrıcalığıyla birlikte sunmaktadır.

 

CENK DEMİR SANAYİ ve TİCARET A.Ş.

Cenk Demir Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1985 yılından 1993 yıllına kadar 87.000 m2 toplam kapalı alana sahip dört farklı hadde ve izabe tesisinde, senelik 600.000 ton sıvı çelik, 200.000 ton filmaşin ve 400.000 ton nervürlü inşaat demiri üretmiştir. Sektörün de güçlü, dinamik ve saygın bir isme ve yere sahip olan Cenk Demir Sanayi ve Ticaret A.Ş., ortaklarının yeni sektörlere girme kararı ile birlikte, Demir ve Çelik sektöründen çıkarak, 1993 yılından itibaren, taahhüt, yatırım ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet göstermeye başlamıştır. Cenk Demir Sanayi ve Ticaret A.Ş. faaliyet gösterdiği bütün sektörlerde dinamik, marka değeri yüksek, kalıcı projeler ve hizmetler üretmek amacıyla hareket etmektedir.
www.cenkdemir.com.tr